Thursday, April 2, 2009

Használati segédlet

Néhány általános és FONTOS szabály a babahordozásról. A babahordozók mellé küldünk egy fényképes használati utasítást, kötési módokkal és hordozási tartásokkal. Remélhetőleg hamarosan mi is videós formátumban feltesszük a honlapra.

- a gyermeket mindig a korának megfelelő pozícióban kell hordozni
- egyévesnél kisebb gyereket ne hordozzunk háton
- ülni nem tudó babát bölcsőtartásban, vagy ha ehhez már túl nagy, akkor békatartásban hordozzunk
- csecsemőknél mindig ellenőrizzük, hogy az álla és a mellkasa közt legalább egy ujjnyi távolság legyen, hogy biztosnágosan szuszogjon
- ne használjuk a hordozókat sportokhoz, mint hegymászás, futás, sízés, biciklizés, görkorizás stb.
- bármennyire is egyszerű a hordozó használata, szükséges egy kis tapasztalat a kényelmes viseléshez. Nem kell feladni néhány sikertelen próbálkozás után, mert megéri kitapasztalni, hogy mi kényelmes babának és mamának egyaránt. Bármilyen kérdésben szívesen segítünk
- babahordozás közben ne végezzünk semmilyen veszélyes tevékenységet: főzés, kés használata stb.
- a kendő használatakor nem szükséges a gyermeket tartani, feltéve, ha talál a méret és jól van feltéve a kendő. Ennek ellenére, ha úgy látod jónak, akkor tarts a karodat rajta. Ha lehajolsz, midig fogd meg a gyermeket
- a gyerek olyan szorosan kellene legyen a kendőben, mint ahogy a karodban tartod


Az erszény

Habár a legkönnyebb a használata a három hordozó közül, egy pár dolgot fontos szem előtt tartani.

Fekvő babáknál:
Amíg a baba nem ül, bölcsőpozícióban kell tartani a hordozóban. Ehhez kettőbe hajtod a hosszanti tengelye mentén, úgy, hogy egy erszényt alkosson. Belebújsz, hogy úgy álljon rajtad, mint egy íj, vagy, mint a polgármesteren a szalag, a házasságkötéskor. A varrott része a babafenekéhez, tehát a csípőd fele kerüljön, mert ez van lekerekítve, és kényelmesebb tartást biztosít a baba hátának (ennek ellenére lehet találni olyan használati utasításokat is, ahol a válladra kell tenni a varrást, szerintem ez messze nem olyan kényelmes). A babát felfekteted a válladra, mintha böfiztetnéd. Először beleigazítod a lábikóját. Utána belecsúsztatod a zsebbe és elrendezed, hogy mindkét oldalán elég anyag legyen, és ne fordulhasson ki. Úgy egyengeted, hogy mindkettőtöknek kényelmes legyen. Fontos, hogy a lába mindig a csípőd fele legyen és a feje a vállad fele!

Ülő babáknál:
Összehajtod ugyanúgy az erszényt és belebújsz. Az erszény csípőd fele eső részét szétnyitod. A babát felemeled a válladra és a lábát kibújtatod alul. Felhúzod az anyagot a fenekére és leengeded a csípődre, hogy egyik lába elől, a másik hátul legyen. Figyelj oda jól, hogy az anyagot húzd fel egészen a hóna alá, hogy biztonságosan tartsa a hátát. Jó, ha egyik karodat a dereka körül tartod, hogy biztosabban üljön menet közben. Természetesen, ha le kell hajolnod, öleld jól meg a gyereket, hogy ne billenjen. Ha úgy érzed, hogy állhatna szorosabban is, húzd le az anyag külső oldalát a válladra.

A karikás kendő
Ugyanazok a pozíciók alkalmazhatóak, mint az erszénynél. A különbség annyi, hogy itt a karika a vállad alá kell kerüljön közvetlenül. Miután felvetted a válladra és beleigazítottad a babát, fekve, vagy ülve, azután meghúzod a lelógó szárát a kendőnek, amíg megfelelően szoros lesz. Tapasztalatom szerint minél szorosabb, annál kényelmesebb. Tehát mikor fel van vakolva rám a baba, akkor szinte egy velem és egyáltalán nem érzem a súlyát, mert nem leng ki semerre.

A hordozókendő
Ennek a kötözését nagyjából meg lehet találni a youtube-on. Rengeteg féle van, és leírás alapján úgysem követhető. Hamarosan azoban fogok készíteni néhány videót azokkal a kötözésekkel, amit az én lányom a legjobban szeretett és amiben én is hordom őt.

Bármilyen kérdésre szívesen válaszolok, írjátok meg az emai- címemre, vagy kommentben és igyekszem kibogozni a problémát.

No comments:

Post a Comment